Sondaj:

Credeţi că Ponta îşi va respecta ca premier promisiunile făcute în campania electorală prezidenţială?

Da
Nu
partial

Sondaje vechi »


Contact:

Adresa:
Targu Jiu, str. Unirii, nr. 36 (Complex Gârdu, intrarea prin spate)
Telefon:
0353/41.00.41
Fax:
0353/415.666
E-mail:
redactia@pandurul.ro





« Alte articole din categoria Actualitate

IŞJ Gorj vrea camere video la bacalaureat

Actualitate - Ana ANDREI
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Gorj vrea să supravegheze bacalaureatul cu camere video. Anunţul a fost făcut la o şedinţă cu directorii, iar la ora actuală se studiază posibilitatea montării camerelor de supraveghere în sălile de examen, unde se vor susţine probele scrise. Directorii centrelor de examen care se vor organiza la nivelul judeţului sunt reticenţi în această problemă, dat fiind faptul că o astfel de investiţie ar necesita sume mari de bani. La sesiunea din această vară vor participa peste 5000 de elevi şi se vor organiza 16 centre de examen.

Pe elevii gorjeni îi aşteaptă clipe grele la examenul de bacalaureat. Din dorinţa de a elimina toate suspiciunile de fraudă, care au planat în ultimii ani asupra acestui examen, conducerea ISJ Gorj vrea să supravegheze elevii cu camere video. Directorii de liceu au fost anunţaţi deja de această intenţie, într-o şedinţă ce a avut loc luni seara, dar nu cred că se va putea pune în practică deoarece nu există nici timp, nici bani pentru o astfel de investiţie. „Se studiază posibilitatea montării camerelor de supraveghere în sălile de clasă. Nu depinde de noi. Ştim că aceste camere nu se montează aşa uşor şi că nu sunt bani. Este vorba de probele scrise, care încep pe 27 iunie”, spune Justin Paralescu, inspectorul general al IŞJ Gorj. De asemenea, Gheorghe Mitescu, inspectorul şcolar adjunct spune că acest examen va fi atent monitorizat. Profesorii vor risca sancţiuni grave în cazul în care vor fi depistate nereguli, iar la liceele cu rezultate slabe nu se va mai acorda cifră de şcolarizare. „Acest examen va fi foarte atent monitorizat. Cei care vor fi prinşi copiind nu vor avea voie să mai participe la următoarele două sesiuni de examen. De asemenea, există posibilitatea ca la liceele care înregistrează rezultate slabe la bacalaureat să nu se mai acorde cifră de şcolarizare”, atenţionează Gheorghe Mitescu.

 „Noi nu ştim ce se va întâmpla. Noi nu avem camere de supraveghere nici pe holuri, iar nicio şcoală nu are astfel de sisteme montate în sălile de clasă. E practic imposibil să montăm camere în câteva săptămâni şi nu sunt nici bani. În centrul nostru se vor constitui 20 se săli de examen, iar o cameră costă în jur de 15 milioane lei vechi”

Petre Ciungu, director Colegiul „Virgil Madgearu” din Târgu Jiu.

„Timpul este scurt şi este o investiţie prea mare. Pe lângă camerele propriu-zise mai este nevoie şi de cablaje. Nu cred că se va ajunge la acest lucru. Ar fi nevoie de o finanţare de miliarde, bani pe care Guvernul ar trebui să îi aloce bugetelor locale”

 Valeriu Drulă, director Colegiul „George Coşbuc” din Motru.



 
 
  • Currently 3.40/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noteaza articolul.

Nota curentă: 3.4 din 5 voturi

Taguri:

Comentarii

Pandurul nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

  1. de xxx:
    Dar pentru Evaluare Nationala? Ca se inverseaza grav ierarhiile, cu rezultatele uimitoare obtinute in unele scoli din mediu rural. Cred ca sunt suficiente camerele video instalate pe holuri.
    2011-06-01, 05:40:25 (adresa: 92.83.113.*)
  2. de Justitiarul:
    Cand vad cum debiteaza agramatul si spagarul de Mitescu imi vine sa zic doar:ROMANE,TREZESTE -TE ODATA!!!
    2011-06-01, 15:04:29 (adresa: 94.176.164.*)
  3. de novaceanu:
    Cine vorbeste, Mitea? Oare, asa il chema pe don' profesor Mitescu , inainte de '89?
    2011-06-01, 15:46:27 (adresa: 79.119.91.*)
  4. de observator:
    Pot să monteze oricâte camere vor,frauda tot se va face pentru cine trebuie.Este un şoc un examen corect pentru cei care s-au învăţat să copieze.Au dus o politică proastă,să intre toţi nechemaţii la liceu,iar acum le dau în cap.De ce nu s-au găndit la asta când i-au lăsat să copieze la evaluările naţionale? Pentru, ,justiţiarul,,de la numărul2-românii sunt treji,dar suferă,fiind sufocaţi de caracatiţa mafiotă din ţara asta.
    2011-06-01, 22:16:23 (adresa: 109.96.26.*)
  5. de seby92o:
    cica e criza si ca nu au bani sa platesca pensi si salari si dau oameni afara, dar sa bage milioane in camere au bani.... asta e pe departe cel mai incompetent guvern pe care l-a avut romania oricum nu cred ca se v-a face nimic, nu e timp si nici bani nu sunt... doar vorbe de ei
    2011-06-03, 13:46:33 (adresa: 86.123.126.*)
  6. de camere:
    lasa-ti glumele deoparte deja in liceul sportivi le vor monta in acest weekend daca nu sigur in weekendul viitor si in majoritatea liceelor mari...asa ca lasati vorba ca nu au bani te ca sa tin de cuvant imputitii si sa vedeti atuncea...
    2011-06-03, 23:43:32 (adresa: 79.118.112.*)
  7. de Deea:
    foarte bine! sa puna mana sa invete, ca de aia ii trimit parintii la scoala!!!
    2011-06-04, 21:33:35 (adresa: 188.173.31.*)
  8. de jon:
    Deea ai luat si u backu si esti fericita ..si stai linistita dak vrei sa copiez poti sa copiez si cu camere si fara trb doar sa te duca capu.. in viata dak nu risti nu castigi ... no risk no fun :)) asta e ..un lucru e cert o sa pice .. f f multi anuL acest sper sa nu ma aflu printre ei :)) .. dak las prinde pe boc ..****l n gura de aratare (X(X(
    2011-06-05, 13:39:21 (adresa: 79.119.90.*)
  9. de Miller:
    ma baieti,si eu sunt din LPS si dau bacu anu asta,ma bazam ca mai misc si eu ceva pe la ex,dar cu camerele astea:|nush ce sa zic le urez BAFTA celor din LPS si tuturor care dau bacu anu asta,salu' !
    2011-06-05, 14:09:52 (adresa: 79.118.117.*)
  10. de jon:
    akm nu mai awem ce face decat sa asteptam si sa vedem ... ce au de gand baieti :)) ziceau ka nu au fonduri si ka timpul este foarte scurt ..dar eo kred .ca vor sa arate ei ka elevi nu vor mai putea copia ..la examen si ce o sa demonstreze cu asta ? Ca romania e o tara de incompetenti? Au newoie de copii care sa invete :-@ copii cu diploma ..ca de asta are newoie tara noastra de ****i cu diploma si o imagie buna:-@ Sa vedeti apocalipsa peste 2 sapT =)) Bft all care dati backuL
    2011-06-06, 01:00:24 (adresa: 79.119.90.*)
  11. de Eu:
    Asa ceva este de necrezut in tara asta..Trebuia sa anunte de camere la inceputul anului scolar,dar nu..Mai mult decat atat am inteles ca noi,elevii,ar trebui sa platim banii pt acele camere video..Oameni "buni"(de la conducere) trezi-ti-va din somnul prostiei..nu va da nici dracu bani pt ce vreti voi sa faceti..
    2011-06-11, 08:42:18 (adresa: 86.123.124.*)
  12. de eu:
    deci pana la urma se pun sau nu camere la bac k nu sunt nedumerita....??? hotarativa o data cand puneti candu nu.... ne fatait tat cand puneti cand nu puneti???
    2011-06-21, 13:52:35 (adresa: 85.122.146.*)
  13. de dan ilie morega:
    de une sa puie bai copii camere ei nu au bani sa varuiasca scolile si pun camere pai ei cum isi mai iau dreptu ori acum mai nou le duceti ploconu acasa am si io pe nepotumiu la ecaterina da io am aranjat nu pot sa spun cat am dat da nu ma costat prea mult