Sondaj:

Vor reuşi guvernanţii să înfiinţeze companiile Electra şi Hidroenergetica până la sfârşitul anului 2010?

Da
Nu

Comentarii (2) »
Sondaje vechi »

Prima pagină:
Contact:

Adresa:
Targu Jiu, str. Unirii, nr. 36 (Complex Gârdu, intrarea prin spate)
Telefon:
0353/41.00.41
Fax:
0353/80.66.60
E-mail:
redactia@pandurul.ro





« Alte articole din categoria Comunitate

Control în bătaie de joc al inspectorilor ITM la Rânca

Comunitate - Manuela NOVACEANU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Trei echipe ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, cu trei autoturisme, s-au deplasat ieri la Rânca pentru un control inopinat în urma căruia ar fi trebuit să îi depisteze pe cei care muncesc la negru. Ca de obicei, nu au găsit nimic, unul dintre motive fiind acela că nu le-a fost dusul ca întorsul. Marele control pentru care au mobilizat atâtea forţe a durat mai puţin de o jumătate de oră.

Specialiştii Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Gorj au plecat ieri la Rânca în jurul orei 9.30, cu gândul că vor verifica dacă la şantierele deschise în zonă se respectă legislaţia privind securitatea şi sănătatea în muncă, dar şi dacă muncitorii lucrează la negru. Numai că socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg. Pesemne că inspectorii ameţiţi de peisajul fermecător şi de aerul tare de munte au uitat de ce se află la Rânca. Astfel că au tras aer în piept, au verificat două, trei lucrări şi s-au întors la fel cum au venit. Au ajuns în staţiune la 10.30, dar la 11.00 erau deja plecaţi.

Căruntu: „Au fugit, ce să le fac-”

O echipă Gorj TV a însoţit ieri inspectorii pe teren. Cele trei echipe s-au împărţit, astfel că am ales să îl însoţim pe inspectorul Alexandru Căruntu. Acesta a mers la o cabană unde a găsit totul în regulă, a consemnat, iar la următoare cabană a mai apucat să vadă muncitorii fugind şi un foc arzând. „Au plecat! Ce le putem noi face- Aşa se întâmplă de fiecare dată când apărem într-o zonă. Se anunţă şi nu putem să-i prindem”, declară Alexandru Căruntu, inspector ITM Gorj.

Muncitorii  nu au trebuit să stea prea mult timp ascunşi, pentru că nici inspectorii ITM Gorj nu au poposit la Rânca mai mult de o jumătate de oră, timp în care nu au depistat nicio neregulă. “Am verificat câţiva muncitori care construiesc la o cabană, dar s-a dovedit că erau cu acte în regulă. La cealaltă locaţie verificată de inspectori nu am mai găsit pe nimeni”, mai declară Alexandru Căruntu, inspector ITM Gorj.

George Romanescu, şi mai grăbit

Un alt inspector, George Romanescu, a fost şi el în control, cu o altă maşină. Văzând că Alexandru Căruntu a terminat deja controlul, echipa Gorj TV l-a contactat pe Romanescu pentru a îl însoţi în control. „Aaaa, păi am plecat, sunt deja în Novaci, că nu am găsit nimic”, a fost replica lui George Romanescu.

Cum sperau inspectorii ITM să îi depisteze pe cei care folosesc munca la negru în doar câteva minute- Sau au dorit numai să bifeze efectuarea unui control, ca să pară că ţin cont de avertismentul premierului Boc potrivit căruia cei care nu îşi fac datoria în combaterea evaziunii fiscale şi a muncii la negru vor fi demişi.



 

Clipuri video:

 
  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noteaza articolul.

Taguri:

Comentarii

Pandurul nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastră vă revine în exclusivitate.

  1. de ingineru:
    stiu peste 10 firme care cotizeaza la romanescu
    2010-05-19, 00:32:21 (adresa: 213.233.90.*)
  2. de Ioni:
    Nu inteleg de ce s-a mai infintat astfel de structuri,consumatoa re de ban public degeaba, am vazut pe domnul prefect la o emisiune t.v si ma intreb cine e pus sa-i indrume ,nu putea sa scoata doua cuvinte .Pacat .Iar acest ITM este numai pe plocoane pe la toate controalele care le efectueaza in teritoriu.Pe une a trecut treburile au ramas la fel,iar masina pentru carat sarsanale.
    2010-05-19, 06:39:47 (adresa: 109.96.44.*)
  3. de gogu:
    10 firme sint putin dle inginer are si alte apucaturi acest buldog pervers.
    2010-05-19, 07:16:57 (adresa: 79.118.117.*)
  4. de ionut:
    Romanescu este unul din putinii oameni care mai au caracter, este un bun profesionist si isi face doar datoria. il cunosc personal si tot ce se scrie cred ca sunt rautati ale "baiatului bun" caruntu
    2010-05-19, 08:40:10 (adresa: 79.116.32.*)
  5. de dorel:
    la ITM baietii cu banii sunt cei de la corpul de control si anume moreanu, curca si lazarescu
    2010-05-19, 09:31:54 (adresa: 82.77.74.*)
  6. de prof elena croicu:
    cunosc bine familia romanescu si cei doi fii au fost educati ca sa respecte principiile moralei.george romanescu este un om demn de tot respectul.articolul acesta e o comanda si o facatura vizibila si rusinoasa
    2010-05-19, 10:29:53 (adresa: 93.122.221.*)
  7. de marius:
    romanescu conduce cu mana de fier si e un om serios dar e permanent sapat de afemeiatul si betivul caruntu care vrea functia inapoi el a aranjat treaba asta cu presa.oare ati uitat stimati ziaristi cand acum ceva vreme de craciun caruntu a fost prins mort de beat la volan de nu se mai tinea pe picioare toata presa si tv au vuit atunci asta e un pericolo si pe drum si in institutie
    2010-05-19, 10:50:28 (adresa: 93.122.221.*)
  8. de ion andrei:
    Romanescu este singurul profesionist de la ITM Gorj. Este atacat de oameni din interior pt ca doreste disciplina si i-a pus la treaba. Lucreaza de mult timp in ITM si nu am auzit decat lucruri bune de el.
    2010-05-19, 11:17:22 (adresa: 89.122.179.*)
  9. de ILIE:
    ASTIA SINT OAMENI PDL ROMANESCU SUSTINUT DE MANTOG SI PDL RUSINE
    2010-05-19, 17:32:58 (adresa: 86.127.71.*)

Timpul de 30 zile în care puteaţi face comentarii pe marginea acestui articol a expirat.

Informaţii diverse:

Vremea:
Acum: 20°C.
La noapte: 13°C.
Mâine: 22°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 42723 lei
USD: Tendinta 33569 lei