Bancuri
O femeie la vreo 30 ani, după ce şi-a rezolvat treburile în reşedinţa de judeţ, voia să ajungă acum acasă şi nu mai avea bani. Se apropie de un taximetrist şi îi spune:
-Uite trebuie s-ajung şi eu în Trescovenii de Sus, dar nu am bani. Cum ajungem acolo ne socotim noi.
-Bine, las’ că ne socotim noi pe drum!, zice taximetristul. După vreo oră, taximetristul opreşte pe un câmp, ia o pătură din portbagaj şi o aşterne pe iarbă. Femeia îngrijorată îi zice:
-Vai dar nu pot, sunt măritată, am acasă doi copii!
-Şi ce? Şi eu sunt însurat, am femeie, am copii, dar am şi 40 de iepuri de hrănit, aşa că treci şi rupe iarba!
............................
Trei beţivi mergeau pe stradă. Unul ţinea în mână o bucată de pâine, altul un butoiaş cu vin şi al treilea o uşa de maşină. După câţiva metri un poliţist îi opreşte şi îi întreabă:
- Unde vă duceţi?
- La un picnic răspunde cel care avea pâinea.
- La un picnic? Pâinea înţeleg la ce vă trebuie, în caz că vă este foame, veţi mânca din ea; din vin puteţi bea când vă este sete. Dar la ce vă foloseşte uşa de maşină?
- Ei bine, dacă ni se face frig, pot oricând să ridic geamul.
............................
Doi beţivi mergeau pe o linie de tren.
- Ce lungă e scara asta!
- Da, şi cel mai greu e să mă ţin de balustradă!
Vizualizări: 302
Distribuie Trimite pe WhatsApp