Energia Pandurii, victorie cu CSM Satu Mare

Energia Pandurii – CSM Satu Mare 34-31 (18-18)

Handbaliştii lui Vasile Stângă s-au impus în urmă cu o oră în meciul disputat la Târgu Jiu cu CSM Satu Mare. Energia a câştigat cu o diferenţă de trei goluri un meci în care a dat mari emoţii celor 800 de fani din tribune. Gorjenii au părut ceva mai obosiţi în prima parte a meciului în care oaspeţii au condus aproape permanent pe tabelă, Energie reuşind destul de des egalarea dar fără să preia conducerea. Scorul a fost 3-3 în minutul 5, 7-7 în minutul 10 10-10 în minutul 15 şi 14-13 în minutul 20. În minutl 25 oaspeţii s-au distanţat la două puncte, scor 17-15 dar până la finalul reprizei Energia a revenit, scorul fiind egal18-18.

După pauză Stângă şi-a certat elevii pentru această demobilizare care putea să-i coste punctele puse în joc iar în repriza a doua echipa a arătat o altă faţă, conducând din primele minute până la final. Scorul a fost 25-22 în minutul 40 şi 32-28 în minutul 50, pentru ca la final Energia să aibă un avantaj de trei goluri, scor 34-31, suporterii plecând împăcaţi acasă iar jucătorii urmând să aibă sărbători fericite de Paşte.