Pas spre playoff

Nici baschetbaliştii lui Nikolic n-au lăsat ştacheta mai jos în acest weekend. Au obţinut o victorie grea dar crucială în vederea calificării în playoff. Energia a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a se impune la Miercurea Ciuc, scor 89-81. După cum am anticipat înaintea partidei, forma lui Darby a făcut diferenţa. Americanul a fost cel mai bun marcator al oaspeţilor cu 24 de puncte, urmat de „fratele” Troupe, cu 22. Troupe a fost senzaţional la aruncările de 3 puncte, acolo unde i-au intrat 6 din 9! Cehul Steffel a fost şi el imperial sub panou, reuşind un double double, cu 13 puncte şi 17 recuperări. De la gazde s-a remarcat Champion, cu 25 de puncte. În urma acestui succes, Energia a urcat pe locul 8 dar are un meci mai mult disputat decât Asesoft Ploieşti şi BC Piteşti, care au jucat aseară. (C.D.)