Energia Rovinari – CSM Oradea 81-79

Echipa de baschet Energia Rovinari a încheiat azi seria de meciuri susţinute pe terenul de la Târgu Jiu în sezonul regulat cu o victorie. Gorjenii s-au impus cu scorul de 81-79 în faţa uneia dinte echipele cu şanse la play-off, CSM Oradea, formaţie decisă să lupte până la capăt pentru calificare. În faţa unei săli arhipline care a creat o atmosferă incendiară, gazdele au fost conduse pe tabelă în prima repriză, chiar dacă s-au impus în sfertul doi. Oradea a câştigat primul sfert cu scorul de 21-11 iar Energia sfertul doi cu 22-18. Partea a doua a meciului a aparţinut elevilor lui Theo Evans care au vrut să se despartă de fani cu o victorie şi au reuşit să se impună în ultimele două sferturi cu scorul de 25-14 şi 10-7.
Cel mai bun marcator al echipei gorjene la acest meci a fost Porter Tropupe cu 19 puncte, urmat de Căpuşan cu 17 puncte şi Trim cu 13 puncte.