Energia, victorii pe bandă rulantă !

Energia Rovinari a ajuns la a patra victorie consecutivă. Trupa lui Slobodan Nikolic s-a impus cu 96 la 88 pe terenul celor de la CSM Bucureşti. Gorjenii au controlat partida din primul şi până în ultimul minut. La pauză aveau deja 14 puncte avans, suficient pentru o victorie fără prea mari emoţii. Evidenţiaţii Energiei s-au numit Steffel, Darby şi Lăpuşte. Cehul David Steffel a semnat un double-double cu 20 de puncte şi 11 recuperări, Darby a înscris şi el tot 20 de puncte în timp ce Lăpuşte a reuşit 16 puncte. Veteranul sosit în vară de la Târgu Mureş e în creştere de la meci la meci. Cele 28 de puncte ale lui Martinic şi cele 22 ale lui Shepard nu au putut împiedica victoria gorjenilor. Victorie care îi urcă pe Nikolic şi compania tocmai până pe locul 5 în clasament. Energia se află la egalitate cu încă 5 echipe care se întind în clasament de la locul 2 până la locul 7, echipe despărţite momentan doar de coşaveraj. Pentru Energia urmează derby-ul de pe teren propriu cu CSM Craiova, programat miercuri la Tg-Jiu.

CSM București – Energia Rovinari 88-96 (pe sferturi: 20-29, 22-27, 26-24 şi 20-16)

CSM: Boian, Martinic (28 puncte), Kandic (12), Șanta, Bosnjak, Shephard (22), Fometescu, Căruțașu (12), Sir (5), Urucatu, Stănescu, Pupovic (9). Antrenor: Hristu Șapera.

Energia: Atanackovic (14 puncte), Gliga, Darby (20), Roșu, Bratoloveanu, Lăpuște (16), Steffel (20), Giles (5), Nikolic (14), Vujacic (5), Alionescu (2). Antrenor: Slobodan Nikolic.