Handbal: Locul 10 pentru Energia

Energia Târgu-Jiu a învins pe terenul echipei CSM Focşani cu scorul de 29-25. La pauză, tot gorjenii au fost cei care au condus pe tabela de marcaj, scor 14-10. Un succes care le asigură handbaliştilor un play-out ceva mai liniştit şi un pas mare către îndeplinirea obiectivului stabilit pentru finalul sezonului: locul 9. La capătul a 26 de etape din sezonul regulat, Energia a obţinut 10 victorii, 2 remize şi 14 înfrângeri, pentru un total de 32 de puncte şi locul 10 în clasamentul Ligii Naţionale, poziţie care trimite Energia în play-out. Echipele clasate pe locurile 1-8 la sfârșitul sezonului regulat vor juca în play-off (sferturi, semifinale, finale, jocuri după sistemul cel mai bun din trei partide). Echipele clasate pe locurile 9-14 la sfârșitul sezonului regulat vor juca în play-out. Vor intra cu punctele acumulate în meciurile directe. Echipele clasate pe ultimele două locuri în play-out vor retrograda direct, iar cele de pe locurile 3-4 vor merge la un turneu de baraj cu patru formații din Divizia A. Minaur, Energia, Vaslui, Ploieşti, Focşani şi Galaţi vor juca în play-out. (A.A.)