Locul al treilea pentru Energia lui Andrieş

Echipa de handbal masculin Energia Târgu Jiu a terminat pe locul 3 la “Cupa București”, turneu amical organizat de vicecampioana României, CSM București. La turneu au participat CSM București, Energia Târgu-Jiu, Dinamo București, Steaua București, HC Odorhei și HC Vaslui.

Elevii lui Liviu Andrieș au debutat la turneu în compania echipei gazdă, CSM București. CSM s-a impus cu scorul de 35-28. În cel de al doilea meci din grupă, Energia a învins pe HC Odorhei cu scorul de 29-27, obținând astfel dreptul de a juca final pentru locurile 3-4. În finală mică, Energia a trecut de Steaua București, după executarea loviturilor de la 7 m. În timpul regulamentar de joc scorul a fost egal 30-30. La loviturile de la 7m, gorjenii au fost mai preciși decât steliștii și au câştigat seria de aruncări cu 4-2. CSM București a încheiat pe locul doi Cupa București, competiție organizată în perioada 6-9 august în Sala Rapid din Capitală. Jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski au pierdut finala disputată cu Dinamo București, scor 27-30 (12-17). (A.A.)