Pandurii Târgu Jiu - Gloria Bistriţa, scor 1-1

Liviu Ciobotariu a obtinut primul punct ca antrenor al pandururilor, vineri, pe teren propriu, în faţa echipei Gloria Bistriţa, scot final 1-1.

Echipa bistriţeană a marcat prin Keita '18, în vreme ce reuşita gazdelor a fost semnată de Tilincă '83. În minutul 18, o centrare de pe partea stângă a lui Lucian Sânmărtean a ajuns la Keita care a şutat din şase metri, iar mingea a fost respinsă în faţă de portarul gazdelor Stanca, fiind apoi reluată în poartă, cu capul, tot de atacantul senegalez al echipei oaspete.

În minutul 83, atacantul Cosmin Tilincă a adus egalitate pentru gazde, scor 1-1, după un gol marcat printr-un şut puternic de la şase metri, lateral stânga, pe lângă portarul Gloriei, Albuţ.

Pandurii Târgu Jiu: 1. Stanca - 14. Popete, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso, 16. Rusu - 5. Păcurar, 21. Stângă, 30. Dedu (11. Lazici '36), 28. Grecu (10. Hidişan '69) - 18. Stromajer, 23. Raskovici (9. Tilincă '29). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 27. D. Sânmărtean, 3. Ciucă, 19. Iodi, 20. Homei - 7. Coroian, 30. Băjenaru (26. Enescu '60), 10. L. Sânmărtean - 11. Borbely, 24. Hora (17. Săceanu '76), 9. Keita (29. Neagu '80). Antrenor: Marian Pană. Director tehnic-manager general: Florin Halagian.

Cartonşe galbene: Chibulcutean ' 66 / Keita '29, Coroian '31, Hora '76, Enescu '78, Neagu '87.

Partida de la Târgu Jiu a fost condusă de o brigadă formată din Paul Unimăţan (central), Liviu Ciubotariu şi Cătălin Savu (asistenţi), Eduard Marius Constantinescu (rezervă). Observatori au fost Nicolae Rainea, Gheorghe Nedelescu.

La meciul de pe stadionul Municipal din Târgu Jiu au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.