Pandurul Sipoto s-a bătut cu campionii mondiali

După accidentarea lui Matulevicius, pandurii au avut un singur jucător plecat la loturile naţionale în această perioadă. Spaniolul Sipoto Bohale a jucat pentru ţara de origine a părinţilor săi, Guinea Ecuatorială, într-un amical tocmai contra campioanei mondiale şi dublei campioane europene, Spania. De meserie fundaş stânga, Sipo a jucat contra ţării în care s-a născut şi a trebuit să facă faţă unor vedete ca Mata (Chelsea), Negredo (Man.City), Cazorla (Arsenal), Xabi Alonso (Real Madrid) sau Iniesta (Barcelona), ultimul intrat în repriza a doua. În faţa propriilor suporteri din Malabo, africanii au jucat foarte dur, dar nu s-au făcut de râs. Spania s-a impus doar cu 2-1 în faţa naţionalei clasate pe locul 119 în lume, toate golurile fiind marcate în prima repriză! Pandurul Sipoto a rămas pe teren toate cele 90 de minute şi a fost unul dintre cei mai buni jucători ai meciului. Amicalul Guinea Ecuatorială-Spania a fost unul care a dat naştere la mari controverse. Preşedintele Obiang a fost acuzat de liderul opoziţiei aflat în exil, Severo Moto, că le-ar fi plătit spaniolilor nu mai puţin de 15 milioane de euro ca să vină să joace la Malabo! Spania a devenit astfel prima naţională non-africană care joacă în Guinea Ecuatorială din 1979 încoace şi cu siguranţă n-a făcut-o pe gratis. Campioana mondială a fost criticată în presa internaţională pentru că a acceptat să joace într-o ţară recunoscută pentru faptul că încalcă drepturile omului. Trebuie spus că Guinea Ecuatorială a fost colonie spaniolă până la finele anilor 60.

7 – meciuri a jucat Sipo pentru Pandurii în acest sezon, 3 în Liga 1, 2 în Europa şi 2 în Cupă. A contabilizat doar 383 de minute pe teren şi a marcat un singur gol, în remiza obţinută la Petrolul, scor 1-1