Rezultate și Program CM Qatar: Germania, trimisă acasă după ce Japonia a învins Spania

Rezultatele surpriză în grupele Campionatului Mondial din Qatar continuă să apară. Germania a fost trimisă acasă după doar trei meciuri în grupe iar Japonia a învins joi seară Spania, scor 2-1, și va juca în optimi.

Japonia - Spania 2-1 și Costa Rica - Germania 2-4, au fost rezultatele de joi din Grupa E de la Campionatul Mondial din Qatar. Astfel că, nemții pleacă acasă, iar asiaticii merg în optimi de pe primul loc din grupă.

Echipe favorite în aceste meciuri, Spania și Germania s-au văzut la conducere după prima repriză, însă meciurile au luat o întorsătură nebună după pauză. Germania a reușit, în cele din urmă, să treacă de Costa Rica, însă rezultatul nu a fost suficient, deoarece Spania s-a văzut învinsă. Astfel, Japonia a câștigat grupa și a mers în optimi împreună cu Spania, pe când Germania a părăsit turneul final după ce a terminat pe locul 3, la un punct în fața celor de la Costa Rica.

Presa germană a luat foc după evoluția rușinoasă a echipei. „E o rușine! Suntem eliminați! Fotbalul german, la pământ. Învingem Costa Rica cu 4-2, dar suntem eliminați, deoarece Japonia a câștigat meciul cu Spania. Pentru a doua oară la rând, naționala Germaniei părăsește Cupa Mondială încă din faza grupelor”, a scris Bild. „La fel ca la Cupa Mondială din Rusia 2018, Germania, campioana din 2014, a eșuat”, au notat jurnaliștii de la Kicker.

Nici Spania nu a scăpat de ironiile jurnaliștilor care au mulțumit Germaniei după ce naționala lor s-a calificat cu emoții în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. „Gracias Alemania! Danke Havertz! (n.r. Muțumim, Germania -în spaniolă-! Mulțumim, Havertz -în germană-)”, a titrat cotidianul Marca. „Spania se uită în abis, dar se agață de Cupa Mondială”, au titrat și spaniolii de la Sport.es.

În optimile de finală ale Cupei Mondiale, Spania va întâlni Maroc, pentru că a obținut calificarea de pe locul secund iar dacă trec de Maroc, spaniolii ar putea întâlni Portugalia în sferturile de finală.

Program și rezultate CM Qatar 2022

Duminică, 20 noiembrie

Qatar - Ecuador: 0-2 (Enner Valencia '16 p., '31)

Luni, 21 noiembrie

Grupa A

Senegal - Țările de Jos 0-2 (Gakpo '84, Klassen '90+9)

Grupa B

Anglia - Iran 6-2 (Bellingham '35, Saka '43, '62, Sterling '45+1, Rashford '71, Grealish '90 / Taremi '65, '90+13 (p))

SUA - Țara Galilor 1-1 (Weah '36 / G. Bale '82 (p))

Marți, 22 noiembrie

Grupa C

Argentina - Arabia Saudită 1-2 (Messi '10 /  Al Shehri '48, Al Dawsari '53)

Mexic - Polonia 0-0

Grupa D

Danemarca - Tunisia 0-0

Franța - Australia 4-1 (Rabiot '27, Giroud '32, '71, Mbappe '67 / Goodwin '9)

Miercuri, 23 noiembrie

Grupa E

Germania - Japonia 1-2 (Gundogan '33 (p) / Ritsu Doan '75,Takuma Asano '83).

Spania - Costa Rica 7-0 (Olmo '11, Asensio '20, F. Torres '32 (p), '54, Gavi '75, Soler '90, Morata '90+2)

Grupa F

Maroc - Croația 0-0

Belgia – Canada 1-0 (Batshuay '44)

Joi, 24 noiembrie

Grupa G

Elveția - Camerun 1-0 (Embolo '49)

Brazilia - Serbia 2-0 (Richarlison '63, '73)

Grupa H

Uruguay - Coreea de Sud 0-0

Portugalia - Ghana 3-2 (Ronaldo '65 (p), J. Felix '78, Leao '80 / Ayew '73, Bukari '89)

Vineri, 25 noiembrie

Grupa A

Qatar - Senegal 1-3 (Muntari '79 / Boulaye Dia '43, Diedhiou '48, Dieng '84)

Olanda - Ecuador 1-1 (Gapko '6 / Valencia '49)

Grupa B

Țara Galilor - Iran 0-2 (Chesmi '90+9, Rezaeian '90+11)

Anglia - SUA 0-0

Sâmbătă, 26 noiembrie

Grupa C

Polonia - Arabia Saudită – 2-0 (Zielinski '39, Lewandowski '82)

Argentina - Mexic – 2-0 (Messi '64, Fernandez '87)

Grupa D

Tunisia - Australia 0-1 (Duke '23)

Franța - Danemarca 2-1 (Mbappé '61, '86 / Christensen '68)

Duminică, 27 noiembrie

Grupa E

Japonia - Costa Rica – 0-1 (Fuller '81)

Spania - Germania – 1-1 (Morata '62 / Fullkrug '83 )

Grupa F

Belgia - Maroc - 0-2 (Sabiri '73, Aboukhlal '90 + 2)

Croația - Canada – 4-1 ( Andrej Kramaric '36, '70, Marko Livaja '44, Lovro Majer '90+4 / Alphonso Davies '2)

Luni, 28 noiembrie

Grupa G

Camerun - Serbia 3-3 (Castelleto '29, Aboubakar '63, Choupo Moting '66 / Pavlovic '45+1, Milinkovic Savic '45+3 și Mitrovic '53).

Brazilia - Elveția — 1-0 (Casimiro '83)

Grupa H

Coreea de Sud - Ghana 2-3 (Cho '58, '61 / Salisu '24, Mohammed Kudus '34, '69)

Portugalia - Uruguay - 2-0 (Bruno Fernandes '54, '90 +'3)

Marți, 29 noiembrie

Grupa A

Olanda - Qatar 2-0 (Cody Gakpo '26, Frenkie De Jong '50)

Ecuador - Senegal 1-2 (Caicedo '67 / Sarr '44, Koulibaly '70)

Grupa B

Iran - SUA 0-1 (Pulisic '38)

Țara Galilor - Anglia 0-3 (Rashford '50, '68, Foden '51)

Miercuri, 30 noiembrie

Grupa C

Polonia - Argentina 0-2 (Mac Allister '46, Alvarez '67)

Arabia Saudită - Mexic 1-2 (Martin '48, Chaves '53, Al Dawsari '95)

Grupa D

Australia - Danemarca 1-0 (Leckie '60)

Tunisia - Franța 1-0 (Khazri '58)

Joi, 1 decembrie

Grupa E

Japonia - Spania 2-1 ( Morata '11, Doan '48, Tanaka '53)

Costa Rica - Germania 2-4 ( Gnabry '10, Tejeda '59, Vargas '71, Havertz 73' Havertz 85' Fullkrug ' )