Adrian Garcea, performanţă la Tel Aviv

Victorie internaţională pentru atletul gorjean Adrian Garcea. Tânărul sportiv a câştigat duminică, 13 mai, la Tel Aviv, în Israel, proba de 1500 metri, cu timpul de 3:47. Este a doua performanţă europeană de juniori a anului. „După victoria din Italia, iată că şi în proba de 1500 metri a câştigat detaşat cu peste 100 de metri faţă de al doilea clasat. În clasamentul general, pe toate probele, echipa României s-a clasat pe locul 2”, a declarat antrenorul emerit Ion Bură, care în acest caz a fost şi conducătorul delegaţiei.

Urmează o competiţie importantă şi pentru atleta Andreea Pîşcu. Sportiva şi antrenorul Ion Bură vor participa sâmbătă, la Londra, la concursul Cupa Europei de 10.000 de metri.