Andrei Ivan a reușit dubla pentru Universitatea Craiova

Andrei Ivan a reușit să marcheze o dublă senzațională în partida contra celor de la Hermannstadt din etapa cu numărul 20 din Superliga României. Ivan a marcat după 4 luni de secetă în care nu s-a mai întâlnit cu golul.

Prima repriză a partidei a fost una fără foarte multe ocazii, iar la pauză echipele au intrat la egalitate, scor 0-0.

Totuși, Universitatea Craiova a început ca din tun repriza secundă, iar Rivaldinho a șutat violent în minutul 47. La doar un minut distanță, Andrei Ivan a reușit să marcheze un gol senzațional. Atacantul oltenilor a avansat superb în apropierea careului celor de la Hermannstadt, a șutat perfect la colțul lung și l-a învins pe Karlo Letica. A fost primul gol al lui Andrei Ivan după o așteptare de 4 luni. Ultima reușită a „nouarului” a fost în luna septembrie a anului 2022, contra celor de la FC Voluntari, meci terminat la egalitate, scor 1-1.

Mai mult, în minutul 68 al partidei, fotbalistul în vârstă de 26 de ani a reușit „dubla”. Alexandru Ișfan a centrat perfect din corner, iar Andrei Ivan a reluat perfect cu capul, ducând scorul la 2-0 pentru Universitatea Craiova.