Pandurii s-a impus cu 5-1 în ultimul meci al anului

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat o victorie clară în ultimul meci oficial din 2021. Gorjenii au revenit pe podiumul seriei a 7-a, după victoria cu 5-1 înregistrată în meciul disputat în deplasare cu Armata Aurul Brad.

Pandurii a încheiat acest an cu o victorie clară în ultimul joc oficial, cel programat în deplasare, la Armata Aurul Brad. Cu Marian Pleaşcă revenit pe teren după o accidentare care l-a ţinut departe de echipă o mare parte din acest an, Pandurii nu a avut totuşi un meci prea uşor pentru că a condus doar cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Bebeto Lupuleţ, din penalty, în minutul 5, şi Alfred Mensah în minutul 17.

În repriza a doua însă gorjenii s-au descătuşat şi au mai înscris de trei ori prin Marian Habet în minutul 59, Alfred Mensah în minutul 74, acesta realizând dubla, la fel ca şi Lupuleţ, cel care a stabilit scorul final de 5-1 în minutul 89. Gazdele de la Brad au reuşit să înscrie golul de onoare dintr-un penalty, transformat de Iulian Tecsi, în minutul 82.

Pandurii încheie astfel anul cu o victorie şi mai urcă un loc în clasamentul ligii 3, seria 7, acolo unde are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele patru locuri la finalul meciurilor din retur.

Rezultate Liga 3, seria a 7-a

ACS Viitorul Târgu Jiu 2 – CSM Deva  0-2

Alexandru Vasilescu (16, 22)

CSM Jiul Petroşani – Voinţa Lupac  2-2

Liviu Herci (30), Laurenţiu Mazilu (60) / Manu Jinga (46), Dragoş Circa (73)

CSM Reșița – Progresul Ezeriş  7-0

Mediop Ndiaye (9, 25 – penalty, 36), Aboubakar Gakou (62), Ion Vasluian (75), Sebastian Velcotă (84), Valentin Munteanu (85)

Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti  5-1

Gelu Velici (13, 63), Samuel Zimța (36, 62), Raul Iorgulescu (89) / Darius Almajanu (8)

Aurul Brad – Pandurii Târgu Jiu  1-5

Iulian Tecsi (82 – penanlty) / Bebeto Lupuleț (5 – penalty, 89), Alfred Mensah (17, 74), Marian Habet (59)

Vizualizări: 1,146