Au învins liderul

Pandurii a obţinut o victorie mare în faţa liderului Ligii a 2-a, Sportul Snagov. În prezenţa a circa o mie de suporteri, Pandurii a câştigat sâmbătă după-amiaza cu scorul de 2-0, ilfovenii aflându-se la prima înfrângere a sezonului. Sportul pierde astfel la Târgu Jiu șefia clasamentului în dauna Academica Clinceni, la golaveraj.

Philippe Nsiah a deschis scorul în minutul 32, cu un şut perfect la colţul lung, iar în repriza a doua a obţinut un penalty, la o fază la care ilfoveanul Florin Ilie a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de  George Tudoran, în min. 75.

După acest meci, Pandurii urcă pe locul 6, cu 21 de puncte, iar sâmbăta viitoare va juca în deplasare, la CS Baloteşti, echipă aflată pe locul 18 în campionat.