Pandurii, eşec în deplasare

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat primul eşec în deplasare. Trupa lui Adrian Iencsi a fost învinsă de către Dunărea Călăraşi, una dintre cele mai în formă echipe din campionat, cu scorul de 3-1. Primul gol a fost înscris de Pandurii, în minutul 20, prin Gabriel Dodoi, după o nesincronizare a fundaşilor călărăşeni. Dunărea egalează în minutul 39, prin Bogdan Şandru, din 6 metri, pentru ca trei minute mai târziu să revină în avantaj. Valentin Alexandru înscrie din penalty, lovitura de la 11 metri fiind acordată după un fault în careu la Messi Mezu.

Gorjenii au primit lovitura de graţie în minutul 49, când Bodo Kanda pătrunde în careu şi din 12 metri introduce balonul în plasă. S-a terminat 3-1, gorjenii sperând acum că vor face o figură bună la meciul de acasă, de la Motru, cu Olimpia Satu Mare.