Prima victorie din an pentru Florin Mergea

Tenismanul gorjean Florin Mergea a obţinut prima sa victorie în sezonul 2018 al circuitului ATP, marţi, alături de canadianul Daniel Nestor, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului de la Marsilia, dotat cu premii totale de 645.485 euro. Ei au trecut cu scorul de 7-6 (10), 6-4 de cuplul Damir Dzumhur (Bosnia)/Antonio Sancic (Croaţia). Mergea (33 ani, 73 ATP la dublu) şi Nestor (45 ani, 71 ATP la dublu) s-au impus într-o oră şi 21 de minute.
Mergea a pierdut primele sale patru meciuri în acest an în circuitul ATP, toate alături de alt „veteran”, sârbul Nenad Zimonjic (41 ani, 50 ATP la dublu), dar a reuşit totuşi o victorie, alături de Horia Tecău, în Cupa Davis (3-1 pentru România, cu Luxemburg).
Mergea şi Nestor şi-au asigurat prin calificarea în sferturile de finală un cec de 5.700 euro şi 45 de puncte ATP. (A.A.)