Victorie clară pentru Pandurii în meciul cu CS Balotești

Pandurii Târgu Jiu s-a impus cu scorul de 4-0 în meciul cu CS Balotești disputat azi la Târgu Jiu. Golurile au fost marcate de Dodoi de două ori, Blejdea și coreanul Du Ho Kim care se află la primul său gol pentru Pandurii.

PANDURII TÂRGU JIU - CS BALOTEŞTI 4-0
Stadion: Municipal - sintetic (Târgu Jiu - Gorj)
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa); Asistenţi: Gheorghiţă Bălan (Piteşti) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria).Pandurii: Mih. Cotolan - Oiţă, D. Ciobanu, Rob. Bratu, Al. Vasilescu - Trancă, Vodă - Brînzan (cpt.) - P. Popescu, Dodoi, Blejdea. Rezerve: Al. Opriţa - Dănescu, Dinu-Ivănescu, Du-Ho Kim, Nic. Cotolan, Rob. Gheorghe, Tudoran. Antrenor: Adrian Bogoi.

Baloteşti: Iordan - Mitrache, Flămânzeanu, M. Ghiţă, Voineag - D. Capotă - M. Neagu, R. Licu - Al. Stoica, Vas. Mihai (cpt.), F. Paraschiv. Rezerve: Fulga - R. Mihai, C. Mihai, Bragă, Cocîrlă, Fl. Niculae, Marciuc. Antrenor: Ciprian Niţă

Pandurii a deschis scorul după doar un minut de joc prin Dodoi după ce Blejdea a pătruns în careu pe partea stângă de atac, a centrat pentru Gabriel Dodoi, iar atacantul gazdelor a trimis balonul în plasă, cu latul, din 5 metri. Din minutul 29 scorul a devenit 2-0, după ce Gabriel Dodoi a reușit dubla cu un şut din 6 metri, la colţul scurt, din pasa lui Vodă, care a trimis mai departe după o acţiune de vreo 40 de metri a lui Blejdea. Până la pauză scorul a devenit 3-0 pentru gazde, după ce Andrei Blejdea a înscris cu capul, din centrarea lui Gabriel Oiţă. Patrik Popescu și-a mai trecut în cont o mare ratare înainte de pauză, și o alta după ce jocul s-a reluat.  În minutul 62 Blejdea a înscris dar de la margine s-a semnalizat poziţie de ofsaid. În minutul 65 s-a consemnat cea mai mare ratare a meciului după ce Tudoran a centrat şi Patrik Popescu a reluat din cădere, în bara laterală. Balonul a ajuns la Dodoi, care a șutat, din unghi, în braţele portarului Iordan. Până la final Tudoran a căutat după gol ratând mai multe ocazii precum cea din minutul 75 când  șutul lui din lovitură liberă de la 20 de metri a lovit bara laterală.În minutul 88 acelaşi Tudoran, cel mai activ jucător al echipei Pandurii în partea secundă, a șutat din unghi, Iordan a respins în lateral, iar Hery Kim Du-Ho, aflat pe fază, a trimis în poartă din câțiva metri.

Rezultate şi marcatori etapa 32:

joi, 25 aprilie, ora 17:00
Chindia Târgovişte - Academica Clinceni 1-0 (în tur 1-0)
Liviu Mihai 20'
vineri, 26 aprilie, ora 11:00
Luceafărul Oradea - CS Mioveni 2-2 (în tur 1-2)
George Paraschiv 30', Constantin Roşu 57' / Andrei Hergheligiu 8', 42' - pen.
Energeticianul - UTA Arad 2-2 (în tur 1-1)
Vlad Tudorache 4', Alexandru Popescu 90+3' / Baudoin Kanda 58', Ciprian Rus 71'
Metaloglobus Bucureşti - Sportul Snagov 1-0 (în tur 0-3)
Ovidiu Herea 80'
Pandurii Târgu Jiu - CS Baloteşti 4-0 (în tur 1-2)
Gabriel Dodoi 2', 29', Andrei Blejdea 34', Hery Du-Ho Kim 88'
Aerostar Bacău - Dacia Unirea Brăila 9-0 (în tur 3-3)
2', 6', 8', 54', 56', 61', 65', 87', 90'
vineri, 26 aprilie, ora 18:30
Universitatea Cluj - Ripensia Timişoara (în tur 1-1)
vineri, 26 aprilie, ora 19:00
ASU Politehnica Timişoara - ACS Poli Timişoara (în tur 2-1)
sâmbătă, 27 aprilie, ora 12:00
Petrolul Ploieşti - Daco-Getica Bucureşti (în tur 2-1)
duminică, 28 aprilie, ora 11:00
FC Argeş - SSC Farul Constanţa (în tur 1-3)