Atelierele liceului din Bustuchin, dotate cu unelte

Liceul Tehnologic din Bustuchin va fi dotat în luna februarie cu unelte de atelier ca urmare a unui proiect câştigat de conducerea unităţii şcolare. „Atelierele de astăzi-şansa noastră de mâine” este proiectul desfăşurat de conducerea Liceului Tehnologic Bustuchin în parteneriat cu primăria comunei şi compania Petrom. Proiectul îşi propune dotarea atelierelor din cadrul unităţii de învăţământ cu unelte specifice respectiv şublere, aparate de sudură, salopete, compresoare, bancuri şi echipamente de protecţie. Banii pentru achiziţionarea acestor unelte urmează să intre luna viitoare în conturile primăriei. „Este un proiect social ce îşi propune dotarea atelierelor din cadrul liceului nostru astfel încât elevii noştri să beneficieze de condiţii bune pentru desfăşurarea orelor de practică, dar şi de echipamente performante şi care să le confere siguranţă. Este vorba de o sumă de 55.000 lei, banii vor intra la începutul lunii februarie în contul primăriei şi urmează ca noi să achiziţionăm uneltele necesare specificate şi în proiect”, a declarat Vasile Spiridon, directorul Liceului Tehnologic din Bustuchin. În cadrul unităţii de învăţământ de la Bustuchin funcţionează patru ateliere.

Vizualizări: 107

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Diverse:

Citește și: