Blestemul remizelor

Pandurii nu reuşeşte să întrerupă seria remizelor „de acasă” şi să obţină prima victorie pe stadionul Minerul din Motru. Pe banca echipei Pandurii a stat sâmbătă, la meciul cu Ripensia Timişoara, secundul Dorian Gugu, contractul noului antrenor Adrian Bogoi nefiind încă înregistrat la FRF.

Gorjenii au intrat la pauză în avantaj, Bogdan Dănăricu deschizând scorul în minutul 29, cu un şut plasat din 18 metri. Pandurii nu a fost în stare să ţină de rezultat şi, în minutul 52, Claudiu Matiş a reluat în plasă, din 8 metri, după o greşeală colectivă a apărării echipei gorjene. S-a terminat 1-1, rezultat care nu ajută echipa ajunsă pe loc retrogradabil.

De reamintit că Pandurii n-a mai câştigat din 9 septembrie, când s-a impus cu 2-0 la Baloteşti.