Director nou la Centrul de Cercetare „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu
Regizorul Cornel Mihalache a fost desemnat, în urma unui concurs recent, în funcția de director al Centrului de Cercetare și Documentare „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu.
Cunoscut pentru activitatea sa de documentarist, Mihalache a realizat mai multe filme despre viața și opera sculptorului Constantin Brâncuși și s-a implicat activ în demontarea pieței de falsuri care circulau despre marele artist.
Autoritățile locale susțin că numirea lui Cornel Mihalache va marca un nou început pentru instituția ce ar trebui să fie un centru de referință în cercetarea și promovarea operei brâncușiene.
„La Centrul Brâncuși a luat concursul un nou manager. Este vorba de regizorul Cornel Mihalache, care a regizat filmele documentare despre Constantin Brâncuși și a demontat piața de falsuri despre Constantin Brâncuși. Va fi în permanență la Târgu Jiu, atâta timp cât este nevoie de el aici, pentru că e mare nevoie de un om care să stea la Ministerul Culturii, să fie în permanență contact cu Academia Română, cu Institutul Național al Patrimoniului. Este un om care deschide uși și mă bucur că a participat la concurs”, a declarat Adrian Tudor, viceprimarul municipiului Târgu Jiu.
Vizualizări: 1,099
Distribuie Trimite pe WhatsApp