Fetița de trei ani din Drăgotești s-a stins chiar de ziua ei

Tragedie fără margini în familia din Drăgotești, județul Gorj, care și-a pierdut fiica cea mică în ziua în care o sărbătoreau! Micuța a împlinit trei ani, weekendul trecut. Se simțea rău și primea tratament pentru răceala, iar duminică starea de sănătatea i s-a agravat. Părinții au mers cu ea la centrul de permanență din comuna învecinată, iar de acolo, medicul de familie a chemat imediat salvarea. În cele din urmă, copila a ajuns la spital cu febră și convulsii. A fost stabilizată și transferată în secția de Pediatrie, dar la scurt timp a intrat în stop cardiorespirator, iar demersurile medicilor de a-i salva viața au fost în zadar. 

Mai multe anchete au fost deschise în urma acestei tragedii. Așa cum cere protocolul într-o astfel de situație, spitalul a sesizat Poliția și Direcția de Sănătate. 

Inițial, la fața locului, a ajuns o salvare cu asistent, de la Motru. Era cel mai apropiat echipaj de prim ajutor. Apoi un echipaj cu medic a preluat fetița de pe drum, în Cornești. “Trebuie să trimitem maşina cea mai apropiată şi care are şanse să ajungă în cel mai scurt timp. Asistentul a făcut o evaluare la faţa locului, a observat că era un caz mult mai grav decât se aşteptau după spusele de la telefon şi la 19.40, în urma dialogului cu asistenta şi Dispeceratul, am trimis altă ambulanţă cu medic pentru a prelua cazul. La 19.51, cele două ambulanțe s-au întâlnit în Cornești, pacienta a fost preluată și adusă la spital la 20.15”, a spus managerul Serviciului Județean de Ambulanță Gorj, Tiberiu Tătaru.

Familia fetiței e îngenuncheată de durere. “S-a simțit rău sâmbătă, s-a dus la doctor, i-a dat sirop și a trimis-o acasă. Duminică, i-am făcut petrecere, a mâncat, s-a jucat cu copiii, a cântat La mulți ani și iar s-a simțit rău, s-a dus cu ea la Mătăsari și de acolo la spital. Fata nu a luat niciun medicament cum se spune că ar fi luat de la sora ei. Nu a luat absolut nimic. Suntem dărâmați”, a mărturisit bunica fetiței.

„Am fost în secție când s-a întâmplat totul. A fost o tragedie! Toți medicii au dat tot ce au putut să o resusciteze, să o salveze. Au fost niște clipe dramatice. Cunosc și părinții și știu că au grijă de fetițe și e exclus să fi luat fetița ceva din greșeală”, a spus o apropiată a familiei.

Medicul de la centrul de permanență avea suspiciunea că fetița ar fi ingerat medicamente, însă părinții au respins această ipoteză cu fermitate. „Concluziile preliminare ale necropsiei, potrivit medicului legist, relevă o suferință respiratorie supraacută cu detresă respiratorie care a determinat stopul cardio-respirator care a dus la decesul pacientei minore. Au fost recoltate probe biologice pentru efectuarea examenului histopatologic și toxicologic ale căror rezultate vor specifica cu exactitate cauza decesului”, a transmis Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu.

Poliția a deschis un dosar penal și face cercetări pentru moarte suspectă.

Vizualizări: 1,608

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Eveniment:

Citește și: