Gheorghe Ciuncanu, meșterul straielor cu suflet

Meșterul popular Gheorghe Ciuncanu, din Gorj, a fost felicitat de președintele Comisiei parlamentare UNESCO după ce a primit titlul de Tezaur Uman Viu. Straiele pe care le brodează Gheorghe Ciuncanu au ajuns și pe marile podiumuri ale lumii. De peste patru decenii, coase cu acul și ața, identitatea românească.

La întâlnirea cu meșterul Ciuncanu, șefa Comisiei UNESCO din Parlament, a purtat o piesă unicat brodată chiar de acesta. 

"În semn de prețuire, doamna deputat Dumitrița Gliga poartă o vestă schilărească realizată chiar de meșterul Gheorghe Ciuncanu – o piesă unicat, din lână, brodată manual la o mașină de cusut veche de peste 100 de ani, cu motive izvorâte din suflet, păstrând simbolistica arhaică, dar cu o eleganță care străbate generațiile.

Meșterul și-a început drumul la doar 14 ani, învățând de la bunicii săi taina straielor populare. Astăzi, croiește cămăși, veste și paltoane cu specific din toate zonele țării, păstrând nealterat spiritul autentic al portului românesc. Colaborează cu designeri, duce creațiile pe podiumuri internaționale – până și la New York – dar revine mereu la obârșii, în satul românesc, acolo unde haina e și leac, și identitate. Pentru Gheorghe Ciuncanu, acul, ața și răbdarea sunt instrumente de vindecare", e mesajul transmis de Comisia UNESCO din Parlament. 

Vizualizări: 769

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Oameni, locuri, povești:

Citește și: