Rezultate excepţionale pentru atleţii gorjeni

Atleţii gorjeni, antrenaţi de Ion Bură, s-au întors cu rezultate excepţionale de la competiţiile internaţionale desfăşurate zilele trecute. Sportivii de la CS Pandurii au reuşit să dea emoţii mari sportivilor din ţările cu tradiţie în atletism. Gorjenii au obţinut două medalii de bronz. Adrian Garcea a ocupat locul 3 în proba de 3.000 metri plat la Campionatul European de Juniori ce a avut loc în Georgia la Tibilisi. Şi Adina Amzucu a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale ale Elevilor în proba săriturii în înălţime, acolo unde s-a clasat a treia. Această întrecere a avut loc la Trabzon în Turcia. Un rezultat bun a fost obţinut de Andrea Pâşcu la Campionatul European de Seniori de la Amsterdam, sportiva antrenată de Ion Bură clasându-se pe locul V. Andreea Pâşcu a ieşit dublă campioană naţională, în urma campionatelor de seniori de la Cluj, obţinând două medalii de aur la probele de 5.000 de metri şi 10.000 de metri.

Antrenorul Ion Bură se mândreşte cu performanţele elevilor săi. „Sunt cele mai bune rezultate obţinute de atleţi gorjeni în ultimii ani. Toţi cei trei atleţi de la CS Pandurii sunt sportivi de talie internaţională. Ne mândrim cu performanţele lor şi sperăm ca eforturile acestor sportivi remarcabili să fie apreciate şi la nivel local”, a declarat Ion Bură.