Energia a învins U Craiova într-un meci amical

Handbaliştii de la Energia Pandurii au avut parte de o pauză competiţională prelungită, prilejuită de retragerea din campionat a unei echipe dar şi de programul echipei naţionale. Gorjenii au încercat să se menţină în formă programând ieri seară un meci de verificare în compania echipei Universitatea Craiova învingând categoric cu scorul de 43-31. Tehnicianul gorjenilor a precizat că cele două zile de odihnă pentru echipa sa erau absolut necesare şi jucătorii săi au meritat să se ia o pauză: „Nu a fost vorba de o minivacanţă, ci doar de doar două zile de odihnă. Oricum, cred că băieţii au meritat acest „liber”, câteodată e bine să mai faci asta pentru că  toată lumea a venit după nişte meciuri pline de tensiune. Dar încă nu am scăpat de greu, ci doar ne-am mai încărcat „bateriile”, greul abia de acum încolo începe”. Stângă s-a referit la programul infernal care va urma pentru cei de la Energia, care vor juca la mijlocul săptămânii viitoare cu HCM Constanţa în deplasare apoi vor avea un meci la fel de dificil pe teren propriu cu Steaua.

Doar Andrei Enache a lipsit de pe teren, el fiind încă indisponibil după ce s-a accidentat în urmă cu două săptămâni la meciul de la Bacău. Cele mai multe reuşite la acest meci i-au aparţinut lui Giotoiu care a marcat de 11 ori, fiind urmat de Florea, Păiuş şi Kapular cu câte cinci goluri şi Apolzan cu patru goluri.