Au luat „Cupa Liceelor” la fotbal

Colegiul Naţional „Sipru Haret” din Târgu Jiu a câştigat prima ediţie a Cupei Liceelor la fotbal, învingând de Ziua Copilului, cu 5-1, echipa Colegiului Economic „Virgil Madgearu”. Finala mică a fost adjudecată de elevii Colegiului Naţional „Tudor Vladimirescu” care s-au impus în faţa Colegiului Naţional „Ecaterina Teodoroiu” cu 15-5. Tinerii au primit diplome, medalii, cupe şi premii din partea organizatorilor - Carrefour Târgu Jiu, în parteneriat cu Asociația Club Sportiv Minifotbal Gorj și Inspectoratul Școlar Județean Gorj.

„Competiţia a adunat la start 12 licee din judeţul Gorj. Noi spunem că a fost o competiţie reuşită, de succes. Echipa care a câştigat se va duela pentru trofeul Olteniei cu echipa care a câştigat o asemenea competiţie la Drobeta Turnu Severin”, a declarat Cosmin Iosu, preşedintele ACS Minifotbal Gorj.

Lista completă a premiilor:

Locul I (Colegiul Național „Spiru Haret”) – cupă, diplomă, medalii de aur, un rând de echipament complet de joc + un voucher de cumpărături de 100 lei/persoană pentru 12 jucători și antrenor;

Locul II (Colegiul Economic „Virgil Madgearu”) – cupă, diplomă, medalii de argint, un rând de echipament complet de joc + un voucher de cumpărături de 70 lei/persoană pentru 12 jucători și antrenor;

Locul III (Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”) - cupă, diplomă, medalii de bronz + un voucher de cumpărături de 50 lei/persoană pentru 12 jucători și antrenor;

Locurile IV–XII: Premii de consolare din partea Coca Cola (108 seturi cu mingi, căști și brățări)

Premiul Fair Play – Liceul Energetic Nr. 1

Cea mai frumoasă galerie de majorete – Colegiul Tehnic „Ion Mincu”
Portarul Turneului – Andrei Sgîia (Colegiul Național „Spiru Haret”)
Jucătorul Turneului – Adrian Semen (Colegiul Național „Spiru Haret”)
Golgheterul Turneului – Alexandru Mihai (Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”).