Care sunt cele 21 de echipe promovate în Liga 3!

Manșa retur a meciurilor de baraj pentru promovarea în noul sezon de Liga 3, ediția 2024-2025, a avut loc duminică, 23 iunie 2024, de la ora 17:30. Printre cele 21 de echipe promovate se numără și campioana județului Gorj, Vulturii Fărcășești.

Au promovat din Liga 4 în Liga 3, campionatul ediţiei 2024/25, cele 21 de echipe câştigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 de campioane judeţene declarate de AJF/AMFB.

Dintre cele 21 de echipe promovate în Liga 3, doar una, CS Dinamo a lui Nicolae Badea, a avut nevoie de prelungiri pentru a-și depăși adversarul

În urma rezultatelor din retur, au promovat în Liga 3 echipele: ACS USV Iași (Iași), Şoimii Gura Humorului (Suceava), ACSM Ceahlăul Piatra Neamț 2 (Neamț), CS Diosig Bihardioszeg (Bihor), Oașul Negrești Oaș (Satu Mare), Vulturul Mintiu Gherlii (Cluj), CIL Blaj (Alba), CS Gheorgheni (Harghita), CS Iernut (Mureș), Vulturii Fărcășești (Gorj), CS Timișul Șag (Timiș), Viitorul Arad (Arad), Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea), ACS Speed Academy Pitești (Argeș), ACS Urban Titu (Dâmbovița), ACS FC Dinamo București (București), CSM Fetești (Ialomița), CSO Băicoi (Prahova), CSM Adjud (Vrancea), Viitorul Cireșu (Brăila) și CS Medgidia (Constanța).

Meciurile din manșa retur a barajului de promovare în Liga 3, 2024:

Regiunea 1:

ACS USV Iași (Iași) – Pro Sport Vârfu Câmpului (Botoșani) 2-0 (2-1 în tur)

Sporting Club Comstar Vaslui (Vaslui) – Şoimii Gura Humorului (Suceava) 2-3 (0-5 în tur)

Sportul Onești (Bacău) – ACSM Ceahlaul Piatra Neamț 2 (Neamț) 2-1 (0-3 în tur)

Regiunea 2:

CS Academica Recea (Maramureș) – CS Diosig Bihardioszeg (Bihor) 0-4 (0-5 în tur)

Oașul Negrești Oaș (Satu Mare) – CS Silvicultorul Maieru 6-0 (Bistrița-Năsăud) (4-1 în tur)

CS Barcău Nușfalău (Sălaj) – Vulturul Mintiu Gherlii (Cluj) 4-4 (2-8 în tur)

Regiunea 3:

CIL Blaj (Alba) – ACSM Codlea (Brașov) 1-1 (2-1 în tur)

CS Gheorgheni (Harghita) – ACS Păltiniș Rășinari (Sibiu) 1-0 (1-1 în tur)

CSAS Prima Brăduț (Covasna) – CS Iernut (Mureș) 1-1 (0-4 în tur)

Regiunea 4:

Vulturii Fărcășești (Gorj) – Viitorul Severin (Mehedinți) 3-2 (5-1 în tur)

CS Timișul Șag (Timiș) – Magica Balta Caransebeș (Caraș-Severin) 7-0 (5-1 în tur)

Minerul Lupeni (Hunedoara) – Viitorul Arad (Arad) 0-3 (0-0 în tur)

Regiunea 5:

Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Iris Titulescu (Olt) 4-0 (1-1 în tur)

CSL Nanov (Teleorman) – ACS Speed Academy Pitești (Argeș) 1-2 (0-5 în tur)

Metropolitan Ișalnița (Dolj) – ACS Urban Titu (Dâmbovița) 0-3 (0-3 în tur)

Regiunea 6:

ACS FC Dinamo București (București) – CSL Ștefăneștii de Jos (Ilfov) 4-3 după prelungiri, 3-3 după 90 de minute (2-2 în tur)

CSM Fetești (Ialomița) – Venus Independența (Călărași) 1-3 (4-0 în tur)

CSO Băicoi (Prahova) – FC Bolintin Malu Spart (Giurgiu) 2-1 (3-3 în tur)

Regiunea 7:

Voința Lanurile (Buzău) – CSM Adjud (Vrancea) 1-1 (1-2 în tur)

Pescăruşul Sarichioi (Tulcea) – Viitorul Cireșu (Brăila) 1-2 (0-4 în tur)

CS Medgidia (Constanța) – Voința Cudalbi (Galați) 4-1 (2-1 în tur)

Vizualizări: 1,929

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Sport:

Citește și: