Craiova câştigă la Motru în prelungiri

FC U Craiova s-a impus cu 1-0 la Motru într-un final dramatic, cu un gol înscris de oaspeţi în minutul 5 de prelungiri! Până în acel moment, cele două echipe avuseseră câteva şanse de a înscrie, dar jocul părea să meargă spre un egal echitabil. La ultima fază a meciului însă, într-un careu supraaglomerat al Minerului, Mitic a tras la poartă iar Neacşu a deviat suficient cât să-şi păcălească propriul portar, pe Daniel Popescu. La partidă au asistat circa 2-3 mii de spectatori iar majoritatea au fost fanii Ştiinţei. Printre spectatori s-au regăsit şi primarul Tg-Jiului, Florin Cârciumaru, preşedintele CJ Gorj, Ion Călinoiu, prefectul de Gorj, Radu Teodorescu, primarii din Motru şi Severin, dar şi şeful CEO, Laurenţiu Ciurel. Patronul celor de la FC U Craiova, Adrian Mititelu, a ajuns la meci abia în minutul 30 după ce s-a rătăcit cu maşina pe drumul dintre Turceni şi Motru. Pentru trupa lui Niccolo Napoli a fost prima victorie a sezonului după două egaluri, cu Olimpia Satu Mare şi CS U Craiova. Motru, în schimb, pierde al doilea joc consecutiv după cel de la Bistriţa şi rămâne cu victoria din prima etapă cu CS Mioveni.