Medalie pentru gimnasta din Alimpești. Update: Alte două medalii pentru Denisa!

Sportiva româncă Denisa Golgotă a ocupat locul al doilea în finala de la sărituri, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Koper (Slovenia), cu o medie de 14,025 puncte. Românca a fost notată cu 14,200 la prima săritură şi cu 13,850 la a doua. Pe primul loc s-a clasat Giulia Steingruber, cu 14,500, podiumul fiind completat de slovena Tjasa Kysselef, 13,750.
Golgotă s-a clasat a şasea la paralele, cu 12,100, victoria revenind slovacei Barbora Mokosova, cu 13,450. Tânăra care este de loc din Alimpești, Gorj, urma să concureze duminică în finalele de la bârnă și sol.

Update: Denisa a cucerit duminică o medalie de argint la sol şi una de bronz la bârnă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Koper (Slovenia). Golgotă a fost a doua la sol, cu 12,900 puncte, după elveţianca Giulia Steingruber, 13,150, dar înaintea slovacei Barbora Mokosova, 12,650.

La bârnă s-a impus olandeza Celine van Gerner, cu 13,500 puncte, urmată de Steingruber, cu 13,450, iar Golgotă a ocupat locul al treilea, cu 13,250.