Pandurii, eşec acasă cu Daco Getica

Pandurii Târgu Jiu a pierdut meciul din etapa a 24-a cu Daco Getica Bucureşti. Scroul partidei disputate azi, pe terenul sintetic de la Târgu Jiu, a fost  2-0 pentru oaspeţi.

Echipa pregătită de Marius Baciu s-a impus la Târgu Jiu în faţa pandurilor după un meci în care gorjenii nu au contat în prima repriză. Oaspeţii au deschis scorul pe finalul primei reprize, în min. 43  când Muşat a executat o lovitură de colţ de pe partea dreaptă de atac, iar Eugen Nica a înscris cu o lovitură de cap din 8 metri. Deşi după pauză antrenorul gorjenilor, Adrioan Bogoi,i- a trimis pe teren şi pe Raiciu şi Tudoran, şi jocul echipei sale s-a îmbunătăţit, tot oaspeţii au fost cei care au marcat. În minutul  78 Călinţaru a centrat şi Raphael Stănescu a reluat  puternic, din 8 metri, sub tranversală. Balonul a fost atins şi de portarul Costache înainte să intre în plasă, dar n-a putut interveni salvator. Până la final s-a mai consemnat doar o eliminare, în minutul 84, după un duel aerian cu Blejdea, portarul George Gavrilaş l-a îmbrâncit efectiv pe atacantul gazdelor şi  a primit cartonaşul roşu.

Stadion: Municipal - sintetic (Târgu Jiu - Gorj);

Arbitru: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică - Sibiu); Asistenţi: Călin Cimponeriu (Lugoj) şi Alexandru Filip (Timişoara).

Pandurii: Al. Costache - Nic. Cotolan, Rob. Gheorghe, Dănescu, Al. Vasilescu - Laur. Turdor, Brînzan (cpt.) - Trancă, Al. Vodă, Blejdea - P. Popescu.  Rezerve: Mih. Cotolan - Draca, Tudoran, Raiciu, Dodoi, Rob. Bratu, Hery Kim. Antrenor: Adrian Bogoi. Daco Getica: Gavrilaş - Călinţaru, Cotigă, Motroc, Muşat (cpt.) - Eug. Nica, D. Cîrjan, Tudorică, Raph. Stănescu, Rob. Grecu – Nsiah. Rezerve: Isvoranu - Rob. Neacşu, Bustea, Mih. Stancu, I. Prodan, Măd. Martin, Rz. Prodan. Antrenor: Marius Baciu

Vizualizări: 1,089