Pandurii, eşec pe stadionul din Bănie

Craiovenii au câștigat partida cu Pandurii, 2-1. Partida a început cu 10 minute mai târziu, a fost un protest al jucătorilor de la Pandurii față de problemele financiare ale clubului. În fapt, fotbaliștii de la Pandurii s-au hotărât în ultimul moment să participe la meci, deoarece inițial se anunțase participarea echipei a doua. Craiovenii au făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din acest sezon, dar au reușit să se impună la limită în fața unei echipe intrate în insolvență.

Prima ocazie a partidei de pe Extensiv le-a aparținut oaspeților. Valentin Alexandru a trimis în bară. Replica a venit de la Ivan, dar atacantul chemat la națională de Daum a ratat incredibil, în două rânduri. Cel care a deschis scorul a fost Simon Măzărache, după o eroare a gorjenilor. A fost al cincilea gol reușit de el sezonul acesta. Finalul a fost incendiar, Țucudean a egalat în minutul 84, însă bucuria Pandurilor a durat doar 6 minute. Andrei Ivan a marcat în ultimul minut regulamentar de joc, iar Craiova s-a impus cu 2 la 1. Oltenii lui Gigi Mulțescu sunt neînvinși pe teren propriu din februarie, în timp ce Pandurii Târgu Jiu a ajuns la al patrulea meci fără victorie în deplasare. (A.P.)