Prima victorie pentru handbaliști

Handbaliștii au pus punct seriei de trei înfrângeri consecutive, după 35-31 în faţa Stelei, într-un meci contând pentru etapa a V-a a Ligii Naţionale. După primele cinci minute de joc, tabela arăta 3-3. Cele două echipe au mers cap la cap până la 14-14. Energia a beneficiat în prima parte a jocului şi de cele 10 parade uluitoare ale lui Cristian Antonaru. În timp ce Antonaru şi-a continuat recitalul în poartă şi în partea a doua a meciului, Kekezovic a înscris în minutul 49 golul cu numărul 100 al Energiei din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Pe fondul unei relaxări a jucătorilor gorjeni, oaspeţii au redus treptat din diferenţă. Pe final de joc, Liviu Andrieş i-a trimis în teren şi pe fraţii Bogdan şi Alexandru Mănescu, Bogdan reuşind să înscrie ultimul gol al Energiei. Scor final 35-31 pentru handbaliştii lui Andrieş care au pus astfel capăt seriei de trei eşecuri consemnate în debutul campionatului.  La final de meci, antrenorul Energiei, Liviu Andrieş era mulţumit de victorie, deşi credea că elevii săi puteau câştiga la o diferenţă mai mare de scor, după ce au condus pe parcursul jocului şi cu 10 goluri pe tabelă. (A.P.)