Primul adversar al pandurilor în Cupa Ligii

Pandurii Târgu Jiu va juca în optimile Cupei Ligii cu Gaz Metan Mediaş, potrivit tragerii la sorţi de ieri. Primul meci va avea loc pe 18 sau 19 iulie. Competiţia, reînfiinţată de LPF începând cu sezonul 2014-2015, va debuta pe 16 iulie, cu meciurile dintre nou-promovatele în Liga 1.

Pandurii a câştigat şi aseară un amical cu Mediaş, scor 1-0. Morais a reuşit să marcheze singurul gol al meciului în min. 69, după o cursă de 30 de metri şi o finalizare elegantă pe lângă Pleşca.

În amicalul de marţi seara, antrenorul a schimbat totalmente liniile la pauză şi a vrut să vadă la joc fotbaliştii aflaţi în probe, Pîrvulescu, Lircă sau cei doi brazilieni, Iago Morais şi Jose dos Santos. Pandurii vor disputa al doilea şi ultimul amical din stagiul de la Sibiu joi, contra celor de la ASA Târgu Mureş.

LOTUL DIN AMICAL

Pandurii prima repriză: Stanca - Unguruşan, Christou, Erico, Momcilovic - Breeveld, Anton, Răduţ - Buleică, Matulevicius, Nicoară.

Pandurii repriza a doua: Gliwa – Pleașcă, Pîrvulescu, Negrescu, I. Constantin – Elton, S. Pană, Lircă – Iago Morais, Jose dos Santos, M. Roman.

Program Cupa Ligii 2014-2015:

Tur preliminar - 16 iulie 2014: FC Rapid - CS U Craiova; ASA Tg. Mureş - CSMS Iaşi;

Optimi - 18-19 iulie 2014: Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu; U Cluj - Petrolul Ploieşti; FC Rapid/CS Universitatea Craiova – Steaua; Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ; ASA Tg. Mureş/CSMS Iaşi - CFR Cluj; Concordia Chiajna – Dinamo; FC Braşov - Astra Giurgiu.