Tânăr din Târgu Jiu, medaliat la Campionatul Naţional de Lupte Libere

Sportivul Teodor Cornescu, în vârstă de 13 ani, din Târgu Jiu, legitimat la Clubul Şcolar Sportiv din municipiu, a reuşit să obţină medalia de bronz la Campionatul Naţional de Lupte Libere ce s-a desfăşurat în perioada 29 octombrie-1 noiembrie la Târgu Mureş, la categoria 66 kg, juniori mici. Teodor Cornescu este elev al Şcolii Gimnaziale „Alexandru Ştefulescu”, iar această medalie reprezintă cea mai importantă reuşită a sa în plan sportiv. Elevul a fost pregătit de către antrenorul Rareş Voicescu din cadrul Clubului Şcolar Sportiv Târgu Jiu. "Teodor Cornescu este sportiv la clubul nostru din anul 2011. Este cel mai important rezultat al său de până acum. La Târgu Mureş a avut 4 meciuri, a câştigat 3. A învins sportivii de la cluburile sportive din Odorheiul Secuiesc, de la Bucureşti şi Buzău şi a pierdut în faţa sportivului de la Reşiţa. În 2016 va lua parte şi la alte campionate naţionale", a declarat profesorul Rareş Voicescu.

La această competiţie au mai participat şi alţi trei sportivi ai Clubului Şcolar Sportiv Târgu Jiu. Este vorba de Ionuţ Stăvaru, Sebastian Avram şi Alexandru Popescu.