Universitatea Craiova a răzbunat eşecul cu Chindia în cupă

Meciul dintre Chindia Târgoviște şi Universitatea Craiova programat marţi seară s-a încheiat cu scorul de 0-1. Partida din sferturile Cupei României a fost câştigată de olteni care se califică în semifinale prin golul marcat de George Cîmpanu.

Universitatea Craiova s-a impus în fața Chindiei Târgoviște, în optimile Cupei României, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de George Cîmpanu, în minutul 26. Tânărul mijlocaș al Universității Craiova, a marcat un gol superb contra Chindiei Târgoviște.

Golul lui George Cîmpanu a fost precedat de o greșeală a lui Denis Dumitrașcu, care i-a pasat, în careu, mijlocașului de la Universitatea Craiova. Văzut cu mingea la picior, Cîmpanu a tras un șut puternic, din diagonala careului advers, pe care portarul Dinu Moldovan nu l-a putut para.

George Cîmpanu are 20 de ani şi a fost transferat de Universitatea Craiova, în toamna anului trecut, de la FC Botoșani, pentru 500.000 de euro. Acesta are contract, până în 2025, cu formația olteană.

Universitatea Craiova este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României.