Victorii pentru echipele Energiei

Energia Târgu-Jiu a învins SCM U Craiova, la Sala Polivalentă din Craiova, scor 90-85. Acesta a fost ultimul meci din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin – ediţia 2014/15. În urma acestui rezultat, Energia ajunge la 15-9 la general, gorjenii ocupând locul al 4-lea. În schimb, SCM U Craiova încheie sezonul cu 10-14 la general, pe locul al 11-lea.

O victorie a reuşit şi echipa de handbal a Energiei Târgu-Jiu. A învins cu 25-23 pe Dunărea Călăraşi. Astfel, echipa antrenată de Liviu Andrieş a mai urcat o poziţie în clasamentul Ligii Naţionale, fiind acum pe locul 11. “Pentru noi nu conta din punct de vedere al clasamentului, dar a fost un bun prilej de a ne pregăti pentru şi apăra şansele la Final 4-ul Cupei României unde suntem consideraţi outsideri. Sper ca băieţii să joace mult mai motivaţi şi sunt sigur că vor fi mult mai motivaţi, pentru că este o altă competiţie. Sper să scoatem un rezultat bun acolo“, a declarat Liviu Andrieş. Antrenorul handbaliştilor a menţionat că obiectivul este rămânerea în prima ligă. (A.P.)