Atlet gorjean, selecţionat în echipa Europei

Sportivul gorjean Adrian Garcea a fost selecţionat pentru a face parte din echipa Europei care va participa sâmbătă, 13 ianuarie, la Edinburgh, în Scoţia, la concursul anual de cros dintre continente. Graţie rezultatelor remarcabile pe care le-a obţinut în 2017, Adrian Garcea a fost cooptat în echipa de juniori care va concura împotriva Statelor Unite ale Americii, Marii Britanii sau Africii.

Garcea, legitimat la CS Pandurii, va alerga 6 km la această competiţie. În vara anului 2017, tânărul a fost încununat vicecampion balcanic la juniori, în proba de 1.500 de metri. Tot Garcea a câştigat medaliile de aur la probele de 5.000 şi 10.000 de metri la Campionatul Naţional de Juniori din luna august. Garcea este şi vicecampion mondial la cros montan. Atletul a fost recompensat la sfârşitul anului cu titlul de „Sportivul anului” în Gorj.

Vizualizări: 1,283