Baschetbaliştii gorjeni au pierdut la mare luptă cu Steaua

CSM Târgu Jiu a pierdut meciul din etapa a 6-a din Grupa 11-18, disputat pe teren propriu, contra echipei Steaua Bucureşti, scor 75-80. Pe sferturi a fost 11-24, 19-14, 25-22, 20-20.

CSM Târgu Jiu se menţine pe locul 6 în Grupa 11-18 după un meci în care căpitanul Porter Troupe a revenit pe parchet, după o accidentare, chiar în ziua în care a împlinit 40 de ani.

CSM Târgu Jiu a fost foarte aproape să câştige duelul cu Steaua Bucureşti, într-un meci cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj şi cu un final pe muchie de cuţit, în care gorjenii au condus, dar Steaua a revenit şi-a câştigat partida.

Baschetbaliştii lui Kresimir Basic au început cum nu se poate mai rău partida și au pierdut primul sfert la 13 puncte diferenţă, scor 11-24, ceea ce a contat foarte mult în economia finală a rezultatului. Gorjenii au început apoi cursa de urmărire a adversarului și au reuşit să se impună în sfertul doi cu 19-14 şi să reducă diferenţa la 8 lungimi până la pauză, scor 30-38. Baschetbaliştii lui Basic au continuat cursa şi în sfertul trei, pe care l-au câştigat cu 25-22. Jocul bun a continuat şi în sfertul decisiv, când gruparea gorjeană a reuşit să egaleze situaţia şi să treacă în avantaj pe tabelă, scor 75-72, cu două minute înainte de finalul meciului. Într-un sfert 4 care s-a terminat la egalitate, 20-20, Steaua a reuşit să gestioneze mai bine finalul de meci şi să câştige partida care s-a terminat 80-75 pentru Steaua.

Porter Troupe a făcut un meci foarte bun şi a marcat 9p iar Shamiel Stevenson a fost  cel mai bun marcator al grupării gorjene, cu 29 de puncte marcate contra Stelei.