Cupa României ajunge la Băleşti

Internaţional Băleşti a câştigat la sfârşitul săptămânii trecute finala judeţeană a Cupei României, disputată pe terenul de la Stoina, în compania echipei Petrofac Ţicleni. Observator al meciului a fost noul primar din Târgu Cărbuneşti, Dănuţ Birău. Internaţional Băleşti - Petrofac Ţicleni s-a încheiat 2-1 (0-0), marcatorii fiind Şitoianu (min. 73), Munteanu (min. 90+4)/ Stamatescu (min. 53). Petrofac Ţicleni a deschis scorul în minutul 53, Stamatescu trimiţând în poartă mingea deviată după ce Burlacu a executat o lovitură liberă de la mare distanţă. În minutul 73, Şitoianu a egalat printr-un şut din apropierea porţii. Victoria a fost decisă în minutele de prelungiri de Munteanu, atunci când toată lumea părea că se pregăteşte de reprizele suplimentare.
Internaţional Bălești va disputa Supercupa Gorjului cu Gilortul Târgu Cărbuneşti, în deschiderea sezonului viitor. Câştigătoarea Cupei României, faza judeţeană, a primit nu doar trofeul, ci şi un rând complet de echipament de la AJF Gorj. (A.A.)