Ei sunt copiii din Târgu Jiu cu cele mai bune rezultate la olimpiade

Olimpicii din Târgu Jiu vor fi premiați de primărie pentru rezultatele obținute. Proiectul a fost votat în cadrul ședinței de îndată a Consiliului Local ce a avut loc miercuri.

Elevii care au participat la olimpiadele naționale și au obținut premiul I vor primi 5000 de lei. Pentru premiile II și III se vor acorda 4000 și respectiv 3000 de lei.

La olimpiadele internaționale, locul I va fi premiat cu 10.000 de lei, premiul II cu 8000 de lei, iar premiul III cu 6000 de lei.

Primarul Marcel Romanescu a publicat lista cu premianții: 
- Popescu Ioan, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – medalia de argint la Balcaniada de Informatică 2018;

- Ularu Mădălina Elena, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul II la Olimpiada Națională de Discipline Tehnice;

- Pora Gheorghe, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice;

- Mitrescu Petre Adrian, Liceul Energetic Târgu Jiu - premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice;

- Cioplean Marian Ionuț, Colegiul Economic Virgil Madgearu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tenice;

- Abrudan E. Maria Alessandra, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I faza națională a Olimpiadei la Geografie;

- Albăstroiu Dragoș, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Informatică;

- Roșca Alecsis Dumitru, Școala Gimnazială Alexandru Ștefulescu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Istorie; 

- Moța Theona Maria, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Istorie;

- Dragotă Diana Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană;

- Măgureanu Stoenescu Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană;

- Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română;

- Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română; 

- Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română;

- Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română; 

- Dochiu Săndica, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică;

- Neagoe Emilian, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică; 

- Burci Daniela, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie;

- Popescu Letiția, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie;

-Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Religie
Gruia I. Alexandra Maria, Liceul cu Program Sportiv – premiul II la faza națională a Olimpiadei de Educație Fizică și Sport.

"Voi continua să fac tot ceea ce ține de mine pentru a-i motiva pe tinerii din Târgu Jiu să obțină cât mai multe rezultate în domeniile care îi pasionează", a spus primarul Romanescu.

Vizualizări: 3,451

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Comunitate:

Citește și: