Energia a ratat calificarea în cupă

Elba Timişoara - Energia Pandurii 102-100, 92-92
(27-20), (21-26), (28-16), (16-30), (10-8)
Energia: Troup 31 de puncte, Hafford – 8, Jackson – 19, Apostol – 5, Golubovic – 7, Popescu – 12 şi Trimm – 18.

Echipa locală de baschet Energia Rovinari a jucat aseară cel mai important meci din acest sezon, cel decisiv în vederea calificării în semifinalele Cupei României. Gorjenii au pierdut însă decisivul de la Timişoara, după ce scorul întâlnirilor precedente din Cupă a fost 1-1, fiecare echipă adjudecându-şi câte un joc din precedentele întâlniri.
Elevii lui Theo Evans s-au deplasat la Timişoara destul de optimişti într-o eventuală calificare şi chiar jocul bun i-ar fi îndreptăţit să o obţină, baschetbaliştii au pierdut jocul de la Timişoara în prelungirim după ce scorul a fost egal la finalul timpului regulamentar de joc. Câştigători ai ultimului sfert, scor 30-16, gorjenii au pierdut în prelungiri când gazdele s-au impus cu scorul de 10-8, scortul final fiind de 102-100.