Energia, pe podium. Şi-a aflat noii adversari!

Energia Târgu-Jiu a încheiat în forţă campania de calificare din prima fază a grupelor din FIBA Europe Cup. Energia a învins în deplasare, pe BC Astana, scor 95-85. Formaţia antrenată de Antonis Constantinides a terminat grupa pe primul loc cu cinci victorii şi o singură înfrângere. Energia Târgu-Jiu va face parte, în următoarea fază a competiţiei, din Grupa S a FIBA Europe Cup. Din această grupă mai fac parte croaţii de la Cibona Zagreb, francezii de la STB Le Havre şi lituanienii de la Pieno Zvaigzdes. Meciurile din runda Top 32 se vor desfăşura în perioada 16 decembrie – 3 februarie. Primele două echipe clasate în grupă se califică mai departe. Totodată, Energia Târgu-Jiu şi-a aflat şi adversarul din Cupa României, faza sferturilor de finală. Energia va întâlni, într-o dublă mană eliminatorie, pe Dinamo Bucureşti. Jocurile din sferturile de finală se vor disputa pe 4 ianuarie 2016, turul, în timp ce returul este programat pentru 9 ianuarie 2016. Învingătoarele din sferturi se califică pentru turneul final al Cupei României. Turneul Final Four va avea loc în perioada 10-11 aprilie 2016. (A.P.)