Energia Rovinari, pe locul V

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au urcat pe locul cinci în clasamentul diviziei A după victoria obţinută sâmbătă în faţa celor de la Elba Timişoara, scor 79-73. Vicecampioana din sezonul trecut a început jocul mai bine şi a condus pe tabelă în prima repriză, scor pe sferturi 15-19 şi 11-17. Jocul foarte bun al gorjenilor din repriza a doua a făcut ca sala să devină incendiară iar Energia să revină şi să câştige ambele sferturi datorită unei evoluţii foarte bune a lui Lupusavei, jucător care a fost rezervă până acum dar a profitat de faptul că Griffin s-a accidentat la meciul de la Cluj. După ce a câştigat sfertul trei cu scorul de 28-16, Energia conducea cu 54-52 înaintea ultimelor zece minute de joc care au fost aproape dramatice, Energia rămânând fără doi jucători de bază şi ajungând la 74-73 când mai erau 13 secunde de joc. În ultimele şapte secunde însă elevii lui Evans au reuşit să revină în joc câştigând ultimul sfert cu 25-21 şi meciul cu 79-73.