Final de tur în liga a III-a

În liga a III-a s-a terminat deja turul de campionat. Asta cu mult mai devreme ca în anii trecuţi pentru că din acest sezon s-a implementat sistemul cu play-off şi play-out. Jiul Rovinari s-a impus cu 5-3 la Muncitorul Reşiţa după ce la pauză conducea cu 4-0! La victorie a pus umărul din teren şi antrenorul Cătălin Trofin, autor a două goluri. Jiul încheie turul de campionat pe locul 6 cu 14 puncte. Ceva mai bine stau cei de la Pandurii II. Şi asta în ciuda faptului că echipa antrenată de Staicu şi Popete a reuşit doar un 0-0 pe teren propriu cu Millenium Giarmata. Cu 16 puncte strânse însă în cele 10 meciuri de până acum, pandurii sunt pe locul 5. Ştiinţa Turceni se luptă să supravieţuiască în primul an de la promovare. Echipa lui Cojocaru şi Modrea a pierdut şi la Lugoj cu Vulturii cu scorul de 2-4 după ce la pauză conducea cu 2-1. Cu numai 7 puncte la zestre cei de la Turceni sunt penultimii în clasament, depăşind doar pe FC Avrig, echipă ce a reuşit „performanţa” de a pierde toate cele 10 meciuri de până acum! Seria a IV-a din liga a III-a are doar 11 echipe din cauza faptului că Minerul Mătăsari a declarat forfait înainte ca sezonul să înceapă.