Liceul Turceni, printre câştigătorii Concursului „Şcoala Zero Waste”

Concursul Naţional de Educaţie Ecologică Şcoala Zero Waste ediția 2016 a ajuns la final. În cele 6 săptămâni de concurs, cei 13.773 elevi participanți la competiție au colectat 125 de tone de deșeuri reciclabile, dintre care 105 tone de maculatură şi aproape 9 tone de DEEE-uri, au organizat sute de activităţi cu caracter ecologic dintre care menţionăm 54 de acţiuni de ecologizare a zonelor din apropierea şcolilor, dar şi în afara localităţilor sau pe cursurile de apa, precum şi peste 70 acţiuni de plantare de copaci sau de înfrumuseţare a şcolilor şi localităţilor. Elevii au creat şi distribuit în comunitatea locală mii de pliante şi afişe cu informaţii educative privind colectarea selectivă, au realizat numeroase filmuleţe educaţionale, scenete şi ateliere de reciclare creativă. Printre câştigători s-au aflat şi elevii Liceului Tehnologic Turceni, care au obţinut premiul al II-lea, după Liceul Teoretic Traian Vuia din Timiş, iar pe locul al III-lea s-a clasat Şcoala Gimnazială Nr. 1 din Câmpeni, judeţul Alba. Elevii gorjeni au câştigat un calculator şi o imprimantă multifuncţională pentru liceul lor. La această ediţie a Concursului Şcoala Zero Waste au participat 142 de şcoli din 30 de judeţe.