Nicușor Dan: Suntem cu toții de acord că trebuie obținut un armistițiu înainte de orice negocieri

Președintele Nicușor Dan a participat miercuri la reuniunea ”Coaliției de Voință” – Coalition of the Willing, care sa desfășurat în format de videoconferință.
Președintele a afirmat, după participarea la videoconferință, că salută „determinarea președintelui Trump de a pune capăt acestei agresiuni și de a aduce o pace durabilă în Ucraina.”
Șeful statului subliniază în mesajul său că „avem nevoie de o pace care să țină cont de interesele Ucrainei și ale Europei. Suntem, de asemenea, de acord că orice acord de pace ar trebui însoțit de garanții solide de securitate pentru Ucraina”, , a subliniat Nicușor Dan.
„Tocmai am participat la videoconferința „Coaliția pentru Voință” pentru a ne coordona pozițiile înaintea întâlnirii bilaterale dintre președintele SUA, Donald Trump, și președintele Rusiei, în Alaska. Am subliniat că, pentru România, coordonarea și unitatea transatlantică sunt esențiale. Salut reuniunea de astăzi, care susține această abordare. De asemenea, salutăm determinarea președintelui Trump de a pune capăt acestei agresiuni și de a aduce o pace durabilă în Ucraina. Suntem cu toții de acord că trebuie obținut un armistițiu înainte de orice negocieri. În calitate de vecin cu cea mai lungă graniță terestră cu Ucraina, modul în care este atinsă pacea este extrem de important pentru România, la fel cum este pentru întreaga Europă. Viitorul și securitatea continentului nostru, inclusiv a regiunii Mării Negre, sunt în joc. De aceea, avem nevoie de o pace care să țină cont de interesele Ucrainei și ale Europei. Suntem, de asemenea, de acord că orice acord de pace ar trebui însoțit de garanții solide de securitate pentru Ucraina” a anunțat președintele Nicușor Dan.
Vizualizări: 519
Distribuie Trimite pe WhatsApp