Pandurii, eliminată din Cupa României

Echipa Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă marți în Cupa României, de o formaţie din liga a treia, CSM Şcolar Reşiţa. A fost 1-1 după cele 90 de minute de joc, dar au urmat prelungiri și lovituri de la 11 metri, scorul final fiind 7-5 pentru Reșița.

Pandurii a deschis scorul în min. 7 prin Gabriel Dodoi, dar reșițenii au egalat, astfel că au urmat două reprize de prelungiri. În prelungiri, Pandurii a mai punctat o dată, prin Bogdan Dănăricu, dar nu a fost suficient, pentru că şi gazdele au marcat, fiind 2-2 după 120 de minute.

A fost nevoie de lovituri de departajare pentru stabilirea câştigătoarei. Reşiţa s-a impus cu 5-3 la lovituri şi astfel s-a calificat în următoarea fază a Cupei României, scorul final fiind de 7-5.

Și Luceafărul Oradea, echipă de Liga a II-a unde președinte este gorjeanca Lucia Vladimirescu, a fost eliminată de Sănătatea Cluj din Liga a III-a, scor 1-3.

Echipa controlată de omul de afaceri Nicolae Sarcină, ACS Șirineasa, va juca miercuri cu CS Mioveni. (A.A.)