Pandurii, remiză cu Sparta Praga

Pandurii Târgu Jiu a reușit o remiză cu Sparta Praga (1-1), vicecampioana Cehiei, într-un meci amical disputat în Spania. Echipa lui Edi Iordănescu rămâne fără victorie în amicalele din cantonamentul de iarnă. În precedentele sale meciuri de pregătire din Spania, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă de formaţiile germane de ligă secundă Karlsruhe (0-1) şi Munchen 1860 (1-2).

Pandurii a condus Sparta după un penalty transformat de Wellington, în minutul 17. Golul egalării a fost reușit de Zahustel, în minutul 62.

Sparta Praga, vicecampioana Cehiei şi pe locul 2 în acest moment în campionat, este calificată în 16-imile de finală ale UEFA Europa League, acolo unde va juca împotriva rușilor de la FK Krasnodar. (A.P.)