Pandurii, trei victorii consecutive

Cotaţi cu şanse mari de a obţine o victorie cu Victoria Brăneşti, Pandurii nu au dezamăgit. Gorjenii au învins chiar la un scor confortabil 4-2, un joc pe care l-au dominat din primele minute. Acuzaţi că au primit prea uşor un penalti din care au deschis scorul, Pandurii s-au grăbit să arate că au valoare să treacă de Brăneşti şi fără ajutor de la arbitrii. Au mai punctat de trei ori şi au închis gura lui Alin Buzărin care a spus după meci că echipa sa a pierdut din cauza penaltiului din minutul zece.

Pandurii au fost în atac din primele minute, acum Grigoraş având jucătorii cu care să îşi pună în atac planurile ofensive. Vranjes a transformat penaltiul dictat de arbitrul Florin Marcu la o cădere în careu a lui Stromajer din minutul zece. După marcarea golului managerul sportiv, Alin Buzărin, a ieşit din loja oficială şi a strigat către antrenorul Ilie Stan să scoată echipa de pe teren, acuzând faptul că Stromajer nu a fost faultat la faza în care s-a dictat penalti. „Hai să mergem acasă, nu mai avem ce face aici, cade ala din picioare că a dat pe lângă minge şi le dă penalti”, a strigat oficialul din afara lojii oficiale din mijlocul spectatorilor, către antrenorul echipei sale care însă nu l-a auzit. Acesta a încercat să sune pe cineva de pe bancă după ce forţele de ordine l-au oprit să meargă la banca echipei sale dar a renunţat după ce a fost apostrofat de spectatorii din tribună care i-au strigat că şi Brăneştiul a primit altă dată penalti fără să fi fost cineva faultat. Ca să se răzbune că au fost acuzaţi că nu ar fi marcat corect acel gol cei de la Pandurii au început după pauză să se dezlănţuie. Nistor, Stromajer şi apoi Băcilă au mai înscris până la 4-0 după care elevii lui Grigoraş au considerat că au rezolvat meciul şi s-au relaxat prea repede. Oprea şi apoi Olariu l-au surprins pe final de meci pe Mingote dar scorul a rămas favorabil gazdelor care au obţinut a treia victorie consecutivă. „Am câştigat mai mult decât am sperat şi aş fi fost mulţumit şi cu şase puncte sau şapte dar cu condiţia să batem Brăneştiul. Am reuşit trei victorii. Lucrul acesta mă bucură pentru că a fost o săptămână foarte grea de aceea îmi felicit jucătorii”, a spus Grigoraş după meci fericit că s-a îndepărtat de zona retrogradării: „Sunt foarte bucuros că am încheiat o săptămână extrem de dificilă pentru noi şi momentan ne-am îndepărtat de acea linie care separă echipele care rămân de cele care merg în Liga a doua. Nu e totul rezolvat dar am luat o opţiune serioasă spre salvare”.